През 1980-те години по инициатива на местните власти и в рамките на националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито, в градинката до Градската художествена галерия на Варна , е поставено началото на „Музей на открито”. Сред първите произведения, намерили място в него, са „Холокост” (1983 г.) на Иван Русев и „Майка” (1987 г.) на Зиятин Нуриев.
„Холокост”, изработена от сандански мрамор, е посветена на геноцида на евреите по време на Втората световна война. Скулптурата напомня монументална надгробна плоча с три лежащи човешки фигури. Едната от фигурите е на дете. Творбата се вписва органично в архитектурната среда, като със своето осезаемо присъствие, напомня за трагедията на еврейския народ.
Нейният автор – Иван Русев (р. 1954) – е сред най-изтъкнатите съвременни български скулптори, създател на „Мраморния град на изкуствата” в с. Илинденци. Пластиките на Иван Русев са притежание на колекционери в България, Белгия, Германия и други страни. Негова скулптура е част от Олимпийския парк в Сеул (1988 г.).
През 1980-те години по инициатива на местните власти и в рамките на националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито, в градинката до Градската художествена галерия на Варна, е поставено началото на „Музей на открито”. Сред първите произведения, намерили място в него, са „Холокост” (1983 г.) на Иван Русев и „Майка” (1987 г.) на Зиятин Нуриев.
„Майка” е скулптурна композиция от сандански мрамор и представлява метафоричен образ на неразривната връзка между майка и дете. Пластиката е изпълнена в характерната за Зиятин Нуриев лаконична стилистика, като се вписва хармонично в пространството до Градската художествена галерия. През 1987 г. „Майка” печели голямата награда на националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито”.
Зиятин Нуриев (р. 1955) работи в България до 1990 г. След това се установява в Истанбул, където преподава във Факултета по изящни изкуства към Университета „Мармара”. Скулпторът участва в редица международни изложби и арт форуми в България, Полша, Турция, Япония, Люксембург и други страни.
Бронзовата пластика „Фигура на жена” на големия скулптор Величко Минеков представлява женска фигура, гледаща в небето, и е изпълнена в класически маниер. Величко Минеков работи в областта на малката пластика, портрета и внушителните паметници, между които са релефните композиции от Паметника на Априлското въстание в Панагюрище (1976), Гранитните композиции от Арката на свободата, Беклемето (1977), Сердика (1977), Паметникът на Ивайло (1978), и много други. Негови творби се намират в Националната художествена галерия в София, в Софийска градска художествена галерия, в редица областни галерии в страната, както и в Русия, Швейцария, САЩ, Унгария, Германия, Австрия, Италия, Иран, Египет и др.
Пластиката „Народен певец” е изработена от бял мрамор и представлява стилизирана мъжка фигура, държаща музикален инструмент. Скулптурата символизира силната връзка на певеца – творец с родната земя. Тя също така може да се свърже с мита за Орфей.
Още като млад скулптор Крум Васев (1945 – 2009) печели награда на третото триенале на малката пластика в Будапеща (1975 г.), където са представени 500 творби от 28 страни. Завършил е Националната художествена академия – София (1972), специалност „Декоративно – монументална скулптура” при проф. Величко Минеков.
Скулптурата „Композиция – две фигури” представлява бронзова женска фигура с дете, която символизира майчинството. Тя е изпълнена в модернистичен маниер, като нейните ъгловати форми са характерни и за други работи на Ангел Станев. Ан. Станев (р. 1947) е един от изтъкнатите съвременни български скулптори, носител на наградите за монументална скулптура “Иван Лазаров” и за кавалетна скулптура “Марко Марков”. Ан. Станев е професор в Националната художествена академия в София.
Пластиката „Композиция – две фигури” е създадена в рамките на националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито”.
Майстор Манол или Михаил е митологичен персонаж от балканския фолклор. Легендата разказва, че за да се спаси от потурчване, майстор Манол си направил крила. Скулпторът Альоша Кафеджийски го изобразява, готвещ се за полет и вперил очи в небето.
Альоша Кафеджийски (р. 1937) е носител на награди на национално и регионално ниво за скулптура и монументална пластика. Негови творби са притежание на галерии и частни колекции у нас и в чужбина (музея “Пушкин” в Москва). Монументални пластики на Ал. Кафеджийски има в София, Благоевград, Дългопол, Созопол, Чипровци.
Пластиката „Майстор Манол” е създадена в рамките на националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито”.
Скулптурата „Отломка” има формата на деформиран торс, напомнящ част от скален масив. Тя е изпълнена в характерния за Альоша Кафеджийски експресивен маниер и се вписва хармонично в парковата среда на Градската художествена галерия. Пластиката е създадена в рамките на националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито”.
Скулптурата „Цяло” има характер на арт-инсталация, като нейната кръгла форма и материалите, от които е изпълнена, символизират единството и кръговрата в природата. С времето арт-инсталацията по естествен начин стана част от парковата среда чрез растенията, полазили по нея.
Емил Попов (р. 1951) е сред изтъкнатите съвременни български скулптори, професор в Националната художествена академия в София. Негови произведения са притежание на Националната художествена галерия, регионалните галерии, както и на частни колекционери в Белгия и Германия.
През 2014 г. дирекция „Култура и духовно развитие” възроди идеята за „Музей на открито” в градинката до Градската художествена галерия, с поставянето на пластиката „Икар” от знаковия варненски скулптор Альоша Кафеджийски – автор на едноименната монументална пластика пред сградата на Община Варна.
„Малкият” Икар е изработен от бронз и символизира вечния стремеж на човека към полета – в прекия и преносен смисъл. През 2020 г. пластиката бе преместена върху специално изработен за нея постамент, чиято форма подчертава идеята на Ал. Кафеджийски за полета на Икар. Ал. Кафеджийски е автор на други знакови скулптури във Варна, като фигурите на Паметника на българо-съветската дружба, „Сценка” (до театър „Филиал”) и др. Пластиката „Икар” е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие” към Община Варна.
Пластиката „Началото”, по думите на нейния автор Живко Дончев, носи идеята за първичния взрив. Работата е изработена от бронз и представлява мъжка фигура, която се е прицелила във въображаема точка в пространството. Според скулптора пластиката символизира идеята за това, как космосът възниква от една аморфна маса. Живко Дончев (р. 1972) е автор на редица паметници и мемориални знаци във Варна, посветени на изтъкнати личности като кмета Михаил Колони, лечителя Петър Димков, кап. Милко Железов и други.
През 2014 г. дирекция „Култура и духовно развитие” възроди идеята за „Музей на открито” в градинката до Градската художествена галерия, с поставянето на пластиката „Икар” от знаковия варненски скулптор Альоша Кафеджийски – автор на едноименната монументална пластика пред сградата на Община Варна. През годините скулптурната експозицията се допълва от нови произведения на български и чуждестранни автори. Сред тях е „Полет” на варненския скулптор Христо Христов. Според него, „пластиката изразява стремежа на човек да се извисява над злободневието, да сбъдва мечтите си и открива все нови и нови неща”.
Скулптурата „Полет” е изработена от бронз и представлява стилизирана фигура на момиченце с развети коси, разперило ръце за полет. Работи на Хр. Христов (р. 1963) са притежание на колекционери в България, Германия, Белгия, Франция и други страни.
Пластиката „Полет” е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие” в рамките на Програмата за паметниково, художествено-пластично и монументално изграждане на Община Варна.
Пластиката "Пламък" е създадена по проект на талантливата варненска скулпторка Рая Георгиева (1978 – 2009). Рая Георгиева завършва скулптура във Великотърновския университет ”Св. св. Кирил и Методий”. Още през 2005 г. става член на Международната асоциация на скулпторитe монументалисти в Италия, а през 2007 г. – на Съюза на българските художници. Нейни творби са в постоянната експозиция на ГХГ „Борис Георгиев” – Варна.
Пластиката „Пламък” е създадена в памет на Рая, която напуска този свят преждевременно. Нейните колеги – скулптурите Радослав Радев и Петър Мравилников – в памет на Рая, сами предлагат да пренесат проекта „Пламък” в материал. Пластиката наподобява формата на пламък и е изработена от бял русенски варовик. Създадена е в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Пластиката „Opus Memoria” (Грижа за паметта) е изработена от бял русенски варовик и представлява каменен куб с декоративни елементи от метал и акрил. Работата символизира ценността на паметта и нейното значение за човека. „Opus Memoria” е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Италианският скулптор Паоло Вивиан (р. 1962) работи в областта на инсталацията, скулптурата, видеото и пърформанса. Участва в престижни международни изложения, фестивали, кураторски проекти и симпозиуми за съвременно изкуство в Германия, България, Франция, Нидерландия, Италия и други страни.
Скулптурата „Нагласа към живота” е изработена от бял русенски варовик и представлява мъжка фигура, опираща се в каменна стена. Композицията, изпълнена в експресивен маниер, може да се тълкува като символ на борбеното начало в човека. Нейният автор – словашкият скулптор Итка Кусова – има редица самостоятелни изложби и участия в скулптурни симпозиуми в Германия, Словакия, Холандия и други страни.
Пластиката "Нагласа към живота" е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Пластиката „Семейство” се намира до сградата на Община Варна и представлява три стилизирани фигури на мъж, жена и дете. Скулптурата има модернистичен характер, като цветните акценти по металните фигури й придават живописно излъчване. „Семейство” е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Пл. Аврамов (р. 1957) е сред изтъкнатите варненски скулптори. Участва в симпозиуми и колективни изложби в страната и чужбина, носител на награди от „Алианц – България” и Съюза на българските художници, специализирал в „Cite Internationale des Arts“ – Париж.
Полският скулптор Пьотр Биес избира крилете като символ на свободата и изписва думата на девет езика от двете страни на скулптурата, която се намира до сградата на Община Варна. „Свобода” е изработена от бял русенски варовик. П. Биес (р. 1961) работи в областите на пластиката, дърворезбата и текстила, освен това е автор на поезия и проза. „Свобода” е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Скулптурата „Докосване” е изработена от бял русенски варовик и се намира в градината до Археологическия музей. „Докосване е идея, скицирана специално за Варна. Това е история за вечността, нали и камъкът е вечен” – казва нейният автор Гиртс Бурвис. Той допълва, че чрез вдлъбнатите човешки фигури се стреми да изрази връзката на човека с природата, времето, както и връзката между поколенията. „Докосване” е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация «Рая Георгиева», с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Латвийският скулптор Г. Бурвис (р. 1962) е автор на знакови пластични композиции и паметници в Латвия, сред които скулптурата "На древните мореплаватели", паметниците на убитите евреи, на поета Вилис Плудони и др.
Немският скулптор Конрад Риш споделя за своята "Черна роза" следното: „Това е композиция от дърво, свързана в една дума – „Черно море”, но символно натоварена с мечтите ни. Нарекох я „Черна роза“. Защо черна… Навсякъде съществуват бели рози и ги виждаме непрекъснато в природата, но черната роза е синоним на вълшебство, на магия.” Скулптурата е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Конрад Риш (р. 1959) участва в симпозиуми в Германия, Италия и други страни, като работи предимно с камък и дърво.
За своята пластика "Композиция" (градинката на пл. „Съединение”) Николай Нинов казва, че избира дървесния ствол, защото той най-добре изразява идеята за връзката между човека и природата. Авторът допълва, че яркият син цвят на полираната част от скулптурата играе роля на смислов контрапункт на естественото, природно начало (ствола). "Композиция" е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Н. Нинов (р. 1973) открива десетки самостоятелни и участва в редица престижни колективни изложби в България и чужбина. Негови творби са притежание на: Националната художествена галерия, СБХ, галерии във Варна, Бургас, Плевен, частни колекции в страната и чужбина.
Емил Бачийски е убеден, че скулптурата трябва да е съобразена с конкретното място, за което се създава. Затова той избира да свърже своя проект за фестивала „Contempo” с Варна и морето. Пластиката "Вълна" (пред читалище „Отец Паисий – 1934”) е изработена от дърво и представлява три ветриловидни форми, напомнящи морски вълни. "Вълна" е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация «Рая Георгиева», с подкрепата на Община Варна (фонд «Култура»).
Емил Бачийски (р. 1969) е преподавател в Националната художествена академия – София, има участия в над 150 национални и международни изложби, конкурси, пленери, симпозиуми.
Пластиката „Композиция” (Ботева градинка) се състои от дървени елементи и представлява стилизирана мъжка фигура, държаща риба. Цветослав Христов споделя, че се чувства близък до хората, изпитващи вълнение при общуването с морето – „Едно усещане, което сякаш стои между Хемингуей и Андерсен“. Пластиката „Композиция” е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Цветослав Христов е преподавател в Националната художествена академия – София, участник в многобройни национални и международни изложби, носител на награда за скулптура на МОН от традиционна изложба на преподаватели-художници, В. Търново.
Скулпторът Румен Димитров създава лаконична композиция от няколко елемента, напомнящи големи капки вода. С масивната си форма и наситен черен цвят пластиката изпъква в парковата среда на Морската градина. "Дъжд" е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2015”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Румен Димитров има множество участия в изложби и арт-проекти в България, както и в над 50 пленера и скулптурни симпозуима в Европа и Азия. Той е един от създателите на арт-група „Дупини”, която организира първия у нас симпозиум „Изкуство в природата” (с. Габровци).
Пластиката „Infinity 1" (на ул. «Панагюрище») е изработена от дърво и метални въжета, като представлява пресичащи се правоъгълни и обли форми, образуващи динамична абстрактна композиция. Скулптурата е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Георги Георгиев е автор и на друга скулптура във Варна – „Част от нещо по-голямо” (Район „Вл. Варненчик”). Той е преподавател в катедра "Скулптура" на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, участник в пленери в България и по света, носител на трета награда в деветия скулптурен симпозиум в град Финес (Испания).
Скулптурата "Безкрайност" е изработена от бял русенски варовик и напомня надигаща се морска вълна. Творбата хармонизира с архитектурата на Морско казино и вълнообразните каменни пейки в Приморския парк. "Безкрайност" е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Италианският скулптор Ренцо Дуранте (р. 1980) участва в много международни симпозиуми в Италия, Хърватия, Словения и други страни.
Скулптурата "Дишай" е изработена от бял русенски варовик и представлява монолитен каменен блок от пресичащи се форми с гладка и релефна повърхност. "Дишай" се намира в близост до Аквариум – Варна. Пластиката е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура").
Китайската скулпторка Ли Дзао участва в изложби и симпозиуми по цял свят – Азия, Европа, Южна и Северна Америка. Носител е на множество награди, сред които за своя работа, посветена на Олимпийските игри в Пекин (2008).
Скулптурата "Безкрайност" (до Аквариума в Морската градина) представлява каменен блок с ветриловидна форма, напомнящ изгряващо или залязващо слънце. Слънцето е универсален символ, негови изображения се откриват в соларните тракийски светилища, строежите на Плиска, Преслав, Мадара и т.н. Работата "Безкрайност" е създадена в рамките на международния фестивал за съвременно изкуство „Contempo 2016”, организиран от фондация "Рая Георгиева", с подкрепата на Община Варна (фонд "Култура"). Пластиката се намира до Аквариум – Варна.
Пластиката «Посоки и движение», намираща се срещу Автогара Варна, е дело на скулптора Евгени Баръмов. Архитектурният проект е на арх. П. Куюджуклиев. Тя представлява монолитна форма, състояща се от няколко триъгълни плоскости, която напомня връх на стрела. Скулптурата е поставена през 1972 г., като някои специалисти я определят като първата абстрактна монументална пластика в България.
Пластичната композиция „Сценка” (Театър „Филиал”) е дело на изтъкнатия скулптор Альоша Кафеджийски и е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие”. Работата е изработена от бронз и представлява стилизирана женска фигура, седяща върху стълба. Фигурата гледа към котка, стояща до стълбата. Композицията напомня сценографски макет, което е в унисон с нейното място до театъра „Филиал”.
„Сценка” е финансирана е от дирекция „Култура и духовно развитие” към Община Варна.
Венелин Божидаров (р. 1955) е изтъкнат варненски скулптор, професор в Технически университет – Варна, автор на пластиките „Звездоброецът” и „Прибой”. Негови творби са притежание на частни колекционери в България и чужбина.
Скулптурата „Разходка“ представлява стилизирано изображение на крачеща женска фигура. Пластиката е поставена в пешеходната зона на бул „Княз Борис I“, близо до хотел „Черно море“. Неин автор е Веселин Костадинов, комуто принадлежи и скулптурната фигура на арх. Дабко Дабков. „Разходка“ е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие”, в рамките на Програмата за паметниково, художествено-пластично и монументално изграждане на Община Варна.
Бронзовата скулптура „Звездоброецът” на Венелин Божидаров е тематично свързана със сградата на варненския планетариум в Морската градина, до която се намира. По думите на автора, пластиката олицетворява вечния стремеж към необятното, непознатото, към звездите и мечтанието за тях. Финансирана е от дирекция „Култура и духовно развитие” в рамките на Програмата за паметниково, художествено-пластично и монументално изграждане на Община Варна.
Бронзовата скулптура „Очакване“ е открита на вълнолома във Варна на 17.03.2018 г. Композицията символизира вечното очакване на моряците от техните близки. Тя е дело на скулптора Андрей Лекарски – един от тримата български автори, излагали свои произведения в Музея на модерното изкуство в Париж. Автор на архитектурната част на проекта е арх. Владимир Попов – член на Камарата на архитектите, основател и член на организации за опазване на архитектурното наследство в Балчик и Варна.
Стих от големия български поет Валери Петров допълва композицията:
"...Бели чайки сред синьото лето,
бяло корабче с надпис познат,
мачти, мачти, комини и ето,
невидял нито къс от морето,
вече влязъл съм в морския град."
Скулптурата е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие” в рамките на Програмата за паметниково, художествено-пластично и монументално изграждане на Община Варна.
Портретната фигура на Иван Церов (1857 – 1938) – един от първите кметове на Варна след Освобождението – се намира на пл. „Независимост”. Нейн автор е проф. Пламен Братанов, чието дело са и паметниците на Кирил Шиваров и Антон Новак. По инициатива на кмета Иван Церов се създава театрално дружество, което да сформира театрална трупа и да съдейства за построяване на сградата на варненския театър. По време на своя мандат Ив. Церов инициира също изграждането на 4 нови училища и на 4 квартални хали. Той внася предложение и за изграждане на електрическа мрежа в града. Скулптурата е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие” в рамките на Програмата за паметниково, художествено-пластично и монументално изграждане на Община Варна. „Кметът Иван Церов” се намира на пл. „Независимост”.
Портретната фигура на кмета Михаил Колони (1817 – 1893) е изработена от бронз от скулптора Живко Дончев. Скулптурата се намира на ул. „Михаил Колони” (до Шишковата градинка). Михаил Колони e една от най-значимите фигури в общинското управление на Варна. Възрожденец, дейно подпомагал национално-освободителната борба, общественик с европейска култура и размах, търговец, отдаден на благотворителността. През двата му мандата се реализират редица мероприятия по благоустрояването на града, санитарното му осигуряване, развитие на учебното дело, културата, курортното дело, създаването на красиви паркове. С негово съдействие започва работата по уреждане на градски паркове и преди всичко на Морската градина (там е било зеленчукова градина).
Портретната фигура на кмета Михаил Колони е финансирана от дирекция „Култура и духовно развитие” в рамките на Програмата за паметниково, художествено-пластично и монументално изграждане на Община Варна.
„Влюбени делфини” играе ролята на естетически акцент в централната пешеходна зона – до хотел „Черно море”. Варненският скулптор Венцислав Марков избира любовния танц на делфините като символ на морската стихия. Вен. Марков (р. 1984) е автор на паметника на Кирил и Методий в Балчик, пластиката „Израстване” (Варна), както и на първомартенските и великденски украси, които радват жителите на града ежегодно. Вен. Марков печели конкурса за уникат (2008, Варна) и първа награда на сдружение „Еволюция” (2012).
Пластиката „Влюбени делфини” е създадена в рамките на проект за реконструкция на ларгото под ръководството на арх. Борислав Игнатов.
В тревната площ пред „Дом Младост“ се намира скулптурата „Младост“ на Веселин Костадинов. Авторът я описва като динамична композиция, напомняща фигура в движение. Скулптурата е от месингова ламарина, с височина 4, 5 м, и е сред спечелилите Конкурса за идеен проект за съвременна пластика във Варна. Той бе проведен през 2017 г. от дирекция „Култура и духовно развитие“ към Община Варна.
Веселин Костадинов (р. 1955) е сред утвърдените варненски скулптори – автор на пластиката „Арх. Дабко Дабков” и „Разходката”, намиращи се на бул. „Княз Борис І”.
През 2017 г. дирекция „Култура и духовно развитие” организира конкурс за идеен проект за съвременна пластика в градска среда. Спечелилите конкурса проекти бяха предназначени за пет различни места в града. През 2018 г. реализираните пластики бяха поставени пред кметството на Район „Вл. Варненчик” – „Фрагмент от нещо по-голямо” – (автор Георги Георгиев), пред дом „Младост” (автор Веселин Костадинов) "Младост", на бул. „Осми приморски полк” (Венелин Иванов) – „Гинко билоба”, в градинката на пл. Севастопол – „Прибой” (арх. Тодор Даскалов и Венелин Божидаров) и между бул. „Сливница“ и ул. „Съборни“ - „Израстване” (Венцислав Марков).
По думите на автора на скулптурата „Израстване”, Венцислав Марков, тя „се развива“ вертикално, защото така най-добре се изразява нейната идея. Металните листи, плътните железа и тръби, от които е конструирана, подчертават нейната динамика. Пластиката се намира в тревната площ между бул. „Сливница” и ул. „Съборни” (зад сградата на РИМ – Варна). Тя е сред спечелилите Конкурса за идеен проект за съвременна пластика във Варна, проведен през 2017 г. от дирекция „Култура и духовно развитие“ към Община Варна.
През 2017 г. дирекция „Култура и духовно развитие” организира конкурс за идеен проект за съвременна пластика в градска среда. Спечелилите конкурса проекти бяха предназначени за пет различни места в града. През 2018 г. реализираните пластики бяха поставени пред кметството на Район „Вл. Варненчик” – „Фрагмент от нещо по-голямо” – (автор Георги Георгиев), пред дом „Младост” (автор Веселин Костадинов) "Младост", на бул. „Осми приморски полк” (Венелин Иванов) – „Гинко билоба”, в градинката на пл. Севастопол – „Прибой” (арх. Тодор Даскалов и Венелин Божидаров) и между бул. „Сливница“ и ул. „Съборни“ - „Израстване” (Венцислав Марков).
В тревната площ пред кметството на Район „Вл. Варненчик“ се намира пластиката „Част от нещо по-голямо“ на скулптора Георги Георгиев. Овалната форма на работата „изгражда”, по думите на автора, нейния силует. Формата на пластиката е изградена от множество стени, ръбове и ъгли, които й придават динамика. Г. Георгиев е автор на скулптурата „Част от нещо по-голямо” пред кметството на Район „Вл. Варненчик”.
Творбата „Част от нещо по-голямо“ е сред спечелилите Конкурса за идеен проект за съвременна пластика във Варна, проведен през 2017 г. от дирекция „Култура и духовно развитие“ към Община Варна.
През 2017 г. дирекция „Култура и духовно развитие” организира конкурс за идеен проект за съвременна пластика в градска среда. Спечелилите конкурса проекти бяха предназначени за пет различни места в града. През 2018 г. реализираните пластики бяха поставени пред кметството на Район „Вл. Варненчик” – „Фрагмент от нещо по-голямо” – (автор Георги Георгиев), пред дом „Младост” (автор Веселин Костадинов) "Младост", на бул. „Осми приморски полк” (Венелин Иванов) – „Гинко билоба”, в градинката на пл. Севастопол – „Прибой” (арх. Тодор Даскалов и Венелин Божидаров) и между бул. „Сливница“ и ул. „Съборни“ - „Израстване” (Венцислав Марков).
В тревната площ на разделителната ивица на бул. „Осми приморски полк“ се намира пластиката „Гинко билоба“ с автор Венелин Иванов. Тя представлява три стилизирани листа на дървото гинко, поставени в кръг. Венелин Иванов избира това реликтово растение, което в Япония символизира символа на вечността, заради интересната форма на неговите листа. „Гинко билоба” е сред спечелилите Конкурса за идеен проект за съвременна пластика във Варна, проведен през 2017 г. от дирекция „Култура и духовно развитие“ към Община Варна. Вен. Иванов (р. 1950) е сред утвърдените варненски скулптори – автор на паметната плоча на дарителите на първото българско училище във Варна (двора на църквата „Св. Архангел Михаил”), както и на мемориалната плоча на Петър Енчев.
През 2017 г. дирекция „Култура и духовно развитие” организира конкурс за идеен проект за съвременна пластика в градска среда. Спечелилите конкурса проекти бяха предназначени за пет различни места в града. През 2018 г. реализираните пластики бяха поставени пред кметството на Район „Вл. Варненчик” – „Фрагмент от нещо по-голямо” – (автор Георги Георгиев), пред дом „Младост” (автор Веселин Костадинов) "Младост", на бул. „Осми приморски полк” (Венелин Иванов) – „Гинко билоба”, в градинката на пл. Севастопол – „Прибой” (арх. Тодор Даскалов и Венелин Божидаров) и между бул. „Сливница“ и ул. „Съборни“ - „Израстване” (Венцислав Марков).
Скулптурата „Прибой“ в градинката на „Севастопол” е дело на арх. Тодор Даскалов и скулптора Венелин Божидаров. Пластиката представлява пет вълни от стоманени листове, разположени под различни ъгли и едновременно свързани една с друга. Сиво-зеленият цвят на пластиката хармонизира с парковата среда на „Севастопол“ и по естествен начин се вписва в това обичано от варненци място.
Арх. Тодор Даскалов е основател и ръководител на аритектурно студио „Фекта” (Варна), проектирал е много сгради в България и зад граница. Венелин Божидаров (р. 1955) е изтъкнат варненски скулптор, професор в Технически университет – Варна, автор на пластиките „Звездоброецът” и „Рибарят и златната рибка”. Негови работи са притежание на частни колекционери в България и чужбина.
Пластичната композиция „Прибой“ е сред спечелилите Конкурса за идеен проект за съвременна пластика във Варна, проведен през 2017 г. от дирекция „Култура и духовно развитие“ към Община Варна.
През 2017 г. дирекция „Култура и духовно развитие” организира конкурс за идеен проект за съвременна пластика в градска среда. Спечелилите конкурса проекти бяха предназначени за пет различни места в града. През 2018 г. реализираните пластики бяха поставени пред кметството на Район „Вл. Варненчик” – „Фрагмент от нещо по-голямо” – (автор Георги Георгиев), пред дом „Младост” (автор Веселин Костадинов) "Младост", на бул. „Осми приморски полк” (Венелин Иванов) – „Гинко билоба”, в градинката на пл. Севастопол – „Прибой” (арх. Тодор Даскалов и Венелин Божидаров) и между бул. „Сливница“ и ул. „Съборни“ - „Израстване” (Венцислав Марков).
Мозайката „Николай Чудотворец” се намира на варненския вълнолом, върху лицевата страна на постамента на фара „Св. Николай”. Тя представлява икона в кръгъл мраморен медальон с диаметър 3,03 м. Мозайката е създадена по проект на утвърдения варненски художник Пламен Монев (р. 1961), който работи в областта на живописта, графиката и дизайна. Пл. Монев участва в изложби, пленери и биеналета в Европа, Русия, САЩ и други страни.
Мозайката „Николай Чудотворец” е изработена от специалистите в Комбината за монументални изкуства в Пловдив. Осветена е при откриването си – на 19 декември 1995 г.
Паметникът на архонта Акюлас представлявал композиция, състояща се от мраморен постамент и бронзова скулптура, висока повече от два метра.
1 700 години след като бил поставен, част от него, по-точно неговият постамент, била открита в северозападния ъгъл на Римските терми в Гръцката махала във Варна, където се намира понастоящем.
Надгробният камък на княз Урусов се намира в двора на варненския Археологически музей
Възпоменателният паметник на Параскева Николаев е изграден пред южната фасада на черквата "Св.Николай", която се намира на ъгъла на бул. "Княз Борис I" и ул. "27 юли"
Френските паметници се намират северно от града по шосето за Виница в местността Разклона
Руските паметници във Варна са два - единият се намира в третата част на Приморската градина, а другият в двора на черквата в кв. Вл. Варненчик
Паметникът на падналите приморци в Сръбско-българската война се намира между сградата на Община Варна и Археологическия музей
Паметникът на граф Игнатиев се намира в Градската градина между театъра "Ст.Бъчваров" и филиала на театъра
Алея на Възраждането се нарича централната алея в Приморската градина на град Варна, която започва след моста за втората част на градината и продължава до мястото, където е Пантеонът
Скулпторът Жеко Спиридонов е автор на три от най-добрите бюстови паметници във Варна. Първият от тях е паметникът на граф Игнатиев, открит през 1906ф. в Градската градина, вторият е на Христо Ботев, осветен през 1911г., и третият - на Васил Левски, осветен през следващата година срещу паметника на Христо Ботев
Паметникът на Христо Ботев е първият паметник, изграденв Алеята на Възраждането, и четвъртиятв града, изграден след Освобождението
Паметникът на Васил Левски се намира в Алеята на Възраждането срещу паметника на Христо Ботев
Паметника на Граничаря се намира във втората част на Приморската градина близо до Природонаучния музей
Паметникът на Иван Вазов е изграден в първата част на Приморски парк - в тревната площ между Морското казино и каменния пост за втората част на градината
Паметникът на отец Паисий се намира откъм северната страна на Алеята на Възраждането в Приморската градина.
Паметникът на трудовака се намира в югоизточната част на местността "Карантината", в основата на ската под пътя за кв. Галата в близост до брега на морето
Паметникът костница се намира в центъра на старите варненски гробища. Той е изграден през 1935 г. по решение на Варненския общински съвет след преместването на православните и военните гробища, намиращи се тогава в района на сегашния Пантеон
XX ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ ВАРНА 2024 Елена Башкирова преди първата си среща с варненската публика на откриването на Европейския музикален фестивал Варна 2024: ...
Прочети ощеБългарската музика и танц ще бъдат във фокуса на спектакъла на младите таланти от НУИ „Добри Христов“ н а 24 март, неделя, от 11 часа във Фестивалния...
Прочети ощеНа 12 март отваря врати традиционната инициатива на Община Варна Пролетен салон на изкуствата. Форумът всяка година поставя начало на сезона на културните събития в морската ст...
Прочети ощеВиртуозите на Миланската Ла Скала в съвместен проект на Европейския музикален фестивал Варна и ММФ “Варненско лято” Камерният състав на великия италиански орк...
Прочети още